Zdravotní aspekty kundaliní jógy

Kundaliní jógaZdravotní aspekty kundaliní jógy

Kundaliní jóga má vedle duchovního a esoterického poslání také léčivé účinky. Je to jóga o zdraví fyzickém i duševním. Lekce kundaliní jógy obsahuje  krije (soubor konkrétně zaměřených cviků), meditaci a procvičování dechu, což blahodárně působí na očištění a rozproudění energie a přináší ozdravný efekt.  

Sat-krije

Jedna ze základních krijí kundaliní jógy. Toto cvičení upevňuje celkové fyzické zdraví tím, že jemně masíruje všechny vnitřní orgány. Srdce je posilováno rytmickou masáží střídajícího se zvyšování a snižování krevního tlaku dýcháním do břicha. Toto cvičení posiluje sexualitu, stimuluje přirozený tok energie druhé čakry, zahání strach pocházející ze sexuality a umožňuje regulovat naléhavé sexuální impulsy tak, že přeměňuje tuto energii v energii léčebnou a energii tvořivosti.  Toto cvičení stimuluje energii kundaliní správným směrem a proto je vždy doplněno mantrou SAT-NAM.

Krije rozpruďující energii podél páteře

Tento soubor cvičení je zaměřen na protažení celé páteře od kostrče po krční obratle. Všech 33 obratlů je cvičením stimulováno a tím čakry dostávají doplňující přísun energie. Pravidelné opakování tohoto cvičení přináší zádům zdraví a pružnost.

Krije na pružnost páteře

Pravidelným cvičením této krije každé ráno po dobu 6 měsíců lze dosáhnout takového ozdravného výsledku, že nebude třeba hledat pomoc lékařů. Tento soubor cviků také pomáhá se zbavit špatných látek a jedů, které mohou být uloženy ve svalových tkáních.

Krije na stimulaci životních nervů

Posiluje srdce a dává energii regenerační a pohlavní soustavě, podporuje činnost krevního oběhu v nohách a pomáhá zbavení se solí, které jsou tam uloženy.

Krije na bedra a vylučovací orgány

Procvičuje oblast 1., 2. a 3. čakry související s konečníkem, pohlavními orgány a oblastí okolo pupku. Krije zlepšuje pružnost páteře, podporuje trávení, odbourávání nečistot a toxínů v těle.

Krije na posílení břicha

Posiluje pupeřní centrum, svaly břicha a beder, stimuluje 3. čakru. Výborné cvičení na záda a páteř, podporuje proudění krve, posiluje nervový systém. Výborné cvičení pro posílení trávícího systému.

Krije na rezistenci proti nemocem a posílení srdce

Jedná se o soubor cvičení, který působí především na 1. a 3. čakru. 1. čakra souvisí s vylučovací soustavou. Pokud je 1. čakra dostatečně aktivní, posiluje se také naše imunita. 3. čakra má vliv na naši vnitřní sílu a schopnost a odolnost. Krije je postavena tak, aby se energie těchto dvou čaker aktivizovala a zvedala směrem nahoru a tak přinášela dodatečnou energii srdečnímu centru a tím jej posiluje a ozdravuje.

Barujas-krije

Pokud se tento soubor cvičení vykonává správně, otevírá skryté možnosti hypofýzy, reguluje přebytek sexuální energie a zvyšuje všestrannou imunitu proti chorobám. Krije posiluje nervy a přivádí do rovnováhy magnetické pole těla. Tato krije umožňuje přeměnu životní energii v tzv. „odžas“, tedy ve formu energie, která zajišťuje zdraví celého nervového systému.

Surija krije

„Surija“ v sanskritu znamená „Slunce“. Jestli máte v sobě mnoho sluneční energie, nebudete se nachlazovat, budete energičtí, pocitoví a ke všemu budete přistupovat s enthusiasmem. Tato očišťující energie působí na látkovou výměnu v těle a tím i na snížení váhy. Sluneční energie činí mysl jasnou a bystrou. Při pravidelném cvičení je stimulována pozitivní pránická síla a energie kundaliní. Výborné cvičení také na záda a endokrinní žlázy.


 

Úvodní stránka Mapa stránek Kontakty English Česky Русский